ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ (Vivement Dimanche!)
Πότε: Πέμπτη 21 Ιουλίου | 21:30
Πού: Κήποι της Γαλλικής Σχολής Αθηνών | Διδότου 6, Αθήνα
Σκηνοθεσία: Φρανσουά Τριφό
Πρωταγωνιστούν: Φανί Αρντάν, Ζαν-Λουί Τρεντινιάν, Ζαν-Πιέρ Καλφόν, Φιλίπ Λοντενμπάχ
Διάρκεια: 90’
Έτος Παραγωγής: 1983
Στο κύκνειο άσμα του, πριν πεθάνει πρόωρα σε ηλικία 52 ετών, ο Φρανσουά Τριφό μεταφέρει σε μια μικρή πόλη του γαλλικού νότου το μυθιστόρημα του Αμερικανού Τσαρλς Γουίλιαμς «The Long Saturday Night» - ιδανική αφορμή για τον Γάλλο δημιουργό της Nouvelle Vague να αποτίσει φόρο τιμής στο αγαπημένο του αμερικανικό σινεμά, από το φιλμ νουάρ έως τον Άλφρεντ Χίτσκοκ. Όταν ένας μεσίτης κατηγορείται για τους φόνους της γυναίκας του και του εραστή της, ο κλήρος πέφτει στην κρυφά ερωτευμένη μαζί του γραμματέα του να εξιχνιάσει τα εγκλήματα και να αποδείξει την αθωότητά του.
Παρά την ατμοσφαιρική ασπρόμαυρη φωτογραφία και το αρχετυπικό σεναριακό έναυσμα, ωστόσο, ο Τριφό επιτυγχάνει κάτι πολύ περισσότερο από έναν λατρευτικό φόρο τιμής ή ένα κλείσιμο του ματιού σε οικεία κινηματογραφικά είδη. Ακαταμάχητα ελκυστικό κι άδικα παραγνωρισμένο από πολλούς ως μια από τις πιο ανάλαφρες, εμπορικές ταινίες του σκηνοθέτη, το «Οπωσδήποτε την Κυριακή» κρατά ατόφιο το σασπένς που απαιτεί ένα θρίλερ που σέβεται τον εαυτό του, μπολιάζοντάς το με σκοτεινό χιούμορ και αυθεντικό ρομαντισμό, ενώ παράλληλα ανατρέπει σαρδόνια τους ρόλους του κλασικού νουάρ, δίνοντας στον Ζαν-Λουί Τρεντινιάν την ευκαιρία να αναδείξει την εύθραυστη πλευρά του και χαρίζοντας στη μούσα του Τριφό, Φανί Αρντάν, έναν από τους καλύτερους ρόλους της καριέρας της. Θανάσης Πατσαβός
Σε συνεργασία με το Φεστιβάλ Plein-Air του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος